Pro návštěvníky
Aktuálně:
25.-27.5. 2017 proběhly DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 2017. Fotografie si můžete prohlédnout zde.

- V roce 2017 připravujeme pro časopis Zahrádkář sérií příspěvků o pěstování zajímavých vodních a mokřadních rostlin: blatouchy a orseje (květen), kypreje (duben), kapradiny (březen), přesličky (únor), plavíny (leden).

- V listopadovém čísle Zahrádkáře si můžete přečíst reportáž z naší botanické zahrady.    http://ubzcr.cz/
   
   
Sbírka je volně přístupná nejen specialistům, ale i studentům a široké veřejnosti. Každoročně ji navštíví desítky exkurzí. Kromě vědeckých účelů její hlavní význam spočívá v možnosti seznámit se na jednom místě s velkým množstvím rostlin, z nichž většina je v přírodě pozorovateli těžko přístupná nebo se vyskytuje jen na několika málo lokalitách. Každý má tak možnost pozorovat krásu a rozmanitost vodních a mokřadních rostlin a přitom zůstat „na suchu“. 
Kromě toho nabízíme k prohlédnutí vybrané zajímavé druhy rostlin z tropických a subtropických oblastí jižní polokoule a od roku 2016 i expozici masožravých rostlin z celého světa.
Návštěva Sbírky je nejzajímavější v časném létě, kdy už jsou i rostliny zimující pod vodou plně rozvinuty a spousta jich rozkvétá a plodí. V zimě jsou nádrže zakryté a venkovní expozice není přístupná.
Otevírací doba:
Sbírka je otevřena pro veřejnost každý den od května do konce září od 8 do 18 hodin. 

Prodej přebytků rostlin:
Zájemci si u nás mohou zakoupit rostliny, které jsou aktuálně k dispozici

Průvodce ve Sbírce:
Průvodcovská služba je k dispozici pouze pro větší skupiny na základě předchozí telefonické (tel: +420384721156), nebo e-mailové (e-mail: 
jana.navratilova_at_ibot.cas.cz) dohody. Všechny rostliny jsou opatřeny jmenovkami, proto si lze Sbírku bez problémů prohlédnout individuálně. Expozice je doplněna naučnými panely, které zábavnou formou seznamují návštěvníky se zajímavostmi pozorovaných rostlin. Pro zájemce je na vrátnici k dispozici informační leták o Sbírce a pro studenty jsou připraveny pracovní listy.


Den otevřených dveří: 
V roce 2017 proběhly již tradiční dny otevřených dveří ve dnech 25.-27.5. Fotogalerie je k prohlédnutí zde.

Vstupné: 
Vstup do Sbírky je zdarma. 


Další informace:
 • Do areálu Sbírky je bezbariérový přístup. 
 • Vstup se psy není povolen. 
 • Kouření je zakázáno.

Kde nás najdete:
Sbírka je umístěna v areálu Botanického ústavu AV ČR, v.v.i., pracoviště v Třeboni. Přístupná je z ulice Tylova (naproti Design Hotel Romantick). Sbírka je dobře dostupná veřejnou dopravou: 5 minut od vlakové zastávky Třeboň-Lázně a 12 minut od autobusového nádraží. Veřejné parkoviště je vzdálené cca 50 m.
GPS souřadnice: 49°00′ 20″ s. š.,  14°46′ 25″ v. d., nadmořská výška 430 m

Více se o naší sbírce můžete dočíst v publikacích:
 • Zpráva o činnosti Sbírky 2016
 • Navrátilová, J. (2016): Vzácní krátkověcí trpaslíci v botanické zahradě. Botanika 2016(1). 
 • Zpráva o činnosti Sbírky 2015 
 • Kučerová A., Navrátilová J., Husák Š. & Adamec L. (2010): Sbírka vodních a mokřadních rostlin, Botanický ústav Akademie věd České republiky, Třeboň. In: Chytrá M., Hanzelka P. & Kacerovský R. – Botanické zahrady a arboreta České Republiky, Academia, Praha, pp. 388–395.  
 • Adamec L. & Kučerová A. (2008): Sbírka vodních a mokřadních rostlin v Botanickém ústavu AV ČR v Třeboni – nabídka využití v experimentální biologii rostlin. Bull. České spol. exp. biol. rost. a Fyziol. sekce Slov. bot. spol. 8(2): 21–23. 
 • Navrátilová J., Husák Š., Adamec L. & Dvořáková K. (2005): Sbírka vodních a mokřadních rostlin Botanického ústavu AV ČR v Třeboni. In: Sekerka P. (ed.), Introdukce a genetické zdroje rostlin. Botanické zahrady v novém tisíciletí. Sborník z konference 5.-9. 9. 2005 v Praze – Suchdole, vyd. Botanická zahrada Praha, pp. 85–92. 
 • Adamec L. & Husák Š. (2002): Sbírka vodních a mokřadních rostlin. – Akademický bulletin, 6: 12–13. 
 • Adamec L. & Husák Š. (2002): The Collection of Aquatic and Wetland Plants of the Czech Republic. – Aquaphyte,  22, 1: 14–15. 
 • Husák Š. & Adamec L. (1999): Kultivace vodních a mokřadních rostlin v Botanickém ústavu AV ČR V Třeboni. – Živa,  3: 117–118. 
 • Husák Š. & Adamec L. (1998): Záchranné kultivace ohrožených druhů vodních a mokřadních rostlin v Botanickém ústavu AVČR v Třeboni. – Příroda, 12: 7–26.